Nieznana historia warszawskiego Zoo

zoo przed wojnąWarszawa to również doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników zwierząt. Możliwość przebywania w towarzystwie zwierząt daje Miejski Ogród Zoologiczny położony w dzielnicy Praga Północ i działający już od 1928 roku. Ogród przeżywał okres szczególnego rozkwitu i pomyślności, kiedy jego dyrektorem został Jan Żabiński, prawdziwy miłośnik zwierząt i propagator wiedzy. Szczególnym osiągnięciem tego okresu było przyjście na świat słoniątka Tuzinki, będącej jednym z nielicznych na świecie słoni, które przyszły na świat właśnie w zoo.

Podczas II Wojny Światowej drapieżne zwierzęta zostały zastrzelone, inne zginęły w wyniku bombardowań, a jeszcze inne wywieziono do Niemiec. Wkrótce po wojnie postanowiono jednak zoo odbudować, stąd przystąpiono do niezbędnych remontów i gromadzenia nowych zwierząt. W 1948 roku ogród został ponownie otwarty, a zasiliły go głównie zwierzęta z darowizn od osób prywatnych.

Obecnie w zoo znajduje się ponad 4000 zwierząt, które są przedstawicielami ponad 500 gatunków. Do najważniejszych jego obiektów należą: słoniarnia, ptaszarnia, herpetarium, żyrafiarnia, insektarium. Zoo zostało wpisane do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, jest także członkiem WAZA, czyli Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych oraz Akwariów. Warszawskie Zoo prowadzi również liczne badania i bierze udział w programach ratowania ginących gatunków.

Niezwykle interesująca jest możliwość zorganizowania w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym lekcji dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studentów. Podobne zajęcia są prowadzone także dla osób niepełnosprawnych.