Anakonda we wrocławskim ZOO

anacondaWe wrocławskim ZOO otwarto ekspozycję imitującą wycinek zalanego lasu deszczowego. Zamieszkały w nim trzy anakondy.

Anakondy z Ameryki Południowej należą do najpotężniejszych gadów świata – są dłuższe od największych krokodyli. Węże te mają ogromne ciało i większość czasu spędzają w rzekach. Dlatego terrarium dla anakondy, profesjonaliści wykładają płytkami lub mozaiką.
Chociaż anakonda jest powszechnie uważana za największego gada na świecie, to jednak znane są okazy dłuższych węży, które należą do innych gatunków. Są ludzie, którzy utrzymują, że widzieli 24-metrowe anakondy, jednak ich relacje nie są w żaden sposób potwierdzone.

Rozmiary anakondy

Okaz anakondy schwytany w Brazylii w 1962 roku mierzy! 8,46 m długości i miał obwód ciała w najgrubszym miejscu 1,12 m. Jeszcze inny okaz anakondy zabitej w Kolumbii mierzy! 11,4 m. Wydaje się, że jest to maksymalna długość, jaką może osiągnąć przedstawiciel tego gatunku. Inne węże są jeszcze dłuższe – na przykład pyton siatkowaty żyjący w Azji dorasta do długości 12 metrów i jest najdłuższym wężem na świecie. Anakonda przy takiej samej długości ciała jest jednak masywniej zbudowana i o wiele cięższa. Anakonda z gatunku zielonych jest ogromnym wężem, który ma grubość co najmniej taką, jak udo dorosłego mężczyzny. Głowa tego gada jest stosunkowo mała i uzbrojona w zęby zakrzywiające się do wewnątrz paszczy. Ugryzienie anakondy może sprawić ból, jednak ten gatunek węża nie jest jadowity. Podstawowe ubarwienie skóry to kolor oliwkowozielony, na tym tle wzdłuż całego ciała są g rozrzucone czarne pierścienie i plamki.

Na głowie, 2 za oczami, ciągną się dwie czarne smugi. Anakonda jest gatunkiem węża ściśle związanym ze środowiskiem wodnym. Występuje ona w pobliżu rzek, oraz na bagnach w wilgotnych, tropikalnych rejonach Ameryki Południowej, położonych na wschód od Andów i na północ od Argentyny. Gad ten zawsze przebywa blisko wody i preferuje wolno płynące strumienie, a unika rzek o rwącym nurcie. Anakonda szybko pływa i zręcznie nurkuje, często bez ruchu unosi się w wodzie i dryfuje z prądem rzeki. Wąż ten prowadzi głównie nocny tryb życia i jest zawsze samotnikiem. W ciągu dnia bardzo lubi wygrzewać się w płytkiej wodzie lub wślizgiwać się na gałęzie położone nisko nad wodą. Anakonda potrafi szybko i sprawnie wspinać się na drzewa, jednak na lądzie porusza się bardzo ociężale.