Hodowla kotowatych

kotowatyAby zostać hodowcą nie wystarczy jedynie posiadać kota i mieć dobre chęci. Hodowla kotów wiąże się z dużym wysiłkiem, nakładem pracy, czasu oraz pieniędzy. Wynagrodzeniem jest jednak miłość naszych zwierząt, możliwość uczestniczenia w odchowywaniu przez kotkę swoich pociech, radość ze wspólnych sukcesów…

Decydując się na hodowle kotów możemy wybrać kota z całej gamy ras jakie występują pamiętając jednak o tym, iż nie wszystkie rasy kotów są uznawane przez niektóre związki zrzeszające hodowców. Możemy wybrać kota długowłosego, pół długowłosego, krótkowłosego lub takiego, który włosów prawie nie ma, np. Sfinks.
Aby kupić kota należy skontaktować się z hodowcą rasy jaką sobie upatrzyliśmy. Hodowcę oraz jego hodowlę możemy poznać wybierając się na wystawę kotów bądź znaleźć stronę hodowli w internecie. Pierwszy sposób wydaje się jednak lepszy gdyż możemy obejrzeć na własne oczy koty będące w hodowli, ocenić ich zgodność z wzorcem rasy oraz kondycję, a także porozmawiać na żywo z hodowcą. Na wystawie możemy także kupić kotka lub sobie go „zarezerwować”. Pójście na wystawę daje nam ponad to możliwość porównania kociąt/kotów tych samych ras pochodzących z różnych hodowli. W związku z powyższym zajęcie to polecane jest głównie samotnym (więcej na www.samotni.com.pl)

Mając już wybraną rasę musimy się zastanowić czy chcemy już dorosłego osobnika czy kociaka. Kupno dorosłego kota ma swoje plusy i minusy – kupno małego kotka też. Dorosły kot jest już ułożony, umie zadbać o siebie, korzystać z kuwety itp., może jednak być bardzo przywiązany do poprzedniego właściciela co wiąże się z dużym stresem rozłąki i długim okresem aklimatyzacji w nowym miejscu. Cena dorosłego osobnika zazwyczaj jest niższa niż cena młodego kota. Małe kotki łatwiej jest ułożyć po swojemu, łatwiej im będzie przyzwyczaić się do nowego otoczenia i właściciela. Jeżeli już zdecydujemy się na konkretnego kota hodowca powinien pokazać nam jego rodziców (lub chociaż jednego z nich gdyż drugi może mieszkać w innej hodowli) – jeśli nie będzie chciał tego zrobić to powinien być dla nas sygnał, że coś jest nie tak, w takim przypadku powinniśmy mu podziękować i znaleźć inną hodowlę. Kot, którego wybraliśmy, nie powinien bać się ludzi – to ważne, ponieważ na wystawach, na które będziemy go zabierać będzie dużo ludzi. Kociak, który opuszcza hodowlę powinien mieć rodowód, książeczkę zdrowia, powinien być zaszczepiony i odrobaczony, powinien umieć korzystać z kuwetki, a hodowca musi czuć się w obowiązku poinstruować Ciebie jak się kotem zajmować (czym, kiedy i w jakich ilościach go karmić, jakiego używać piasku do kuwety itp.). Niektórzy hodowcy dają nowym właścicielom kota wyprawkę, a także płytę ze zdjęciami z pobytu kotka w hodowli.