Wybór stowarzyszenia zrzeszającego hodowców

rasoweW Polsce działają trzy związki zrzeszające hodowców: PZF (Polski Związek Felinologiczny), ICF (International Cat Fanciers) oraz FPL (Felis Polonia) – przy czym ten ostatni zrzesza kluby hodowców mieszczące się na terenie całej Polski. W obu związkach procedury zakładania i rejestrowania nowych hodowli są podobne, lecz najpierw skupmy się na różnicach i podobieństwach omawianych stowarzyszeń.

Zarówno PZF, ICF jak i FPL działają na terenie całego kraju z tym, że główna i jedyna siedzibą PZF mieści się w Warszawie, ICF w Lublinie. FPL natomiast zrzesza kluby z całej Polski (Bydgoszcz – Cat Club Bydgoszcz, Gdańsk – Cat Club Baltic, Katowice – Śląski Klub Miłośników Kotów Rasowych, Kraków – Krakowski Klub Felinologiczny, Lublin – Lubelski Klub Kota Rasowego, Łódź – Cat Club Łódź, Olsztyn – Club 4 Cats, Poznań – Felis Posnania, Przecław – Dream Cat’s Club, Sopot – Cat Club Sopot, Szczecin – Cat Club Pomerania, Warszawa – Klub Felinologiczny PFA, Warszawa – SMK Jedynka, Wrocław – Cat Club Wrocław, Żory – SMK w Żorach, Rybnik – SMK CC Rybnik, Warszawa – Elitarny Klub Kota Rasowego) – jest to o tyle wygodne, iż w każdym większym mieście w kraju znajduje się tak jakby siedziba FPL (choć kluby rządzą się własnymi prawami działają pod szyldem i statutem FPL). Kolejną różnicą jest to, iż PZF i ICF organizują wystawy głównie w „swoich” miastach (odpowiednio w Warszawie i Lublinie) natomiast FPL na terenia całej Polski. Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące przepisów hodowlanych w PZF, ICF oraz w FPL zajrzyj do artykułów: Przepisy hodowlane PZF, Regulamin hodowlany FIFe oraz Przepisy Hodowlane MTMK-ICF.

Wszystkie związki różnią się także cenami, np. cenami rodowodów, rejestracji kota, wpisowego itp. Poniżej przedstawiono zestawienie cen w tych stowarzyszeniach*:

 PZF  FPL** ICF
 Wpisowe  46zł  10zł – 80zł  50zł
 Składka członkowska (rok)  92zł  40zł – 120zł  60zł
 Składka członkowska rodzinna (rok)  48zł  30zł – 60zł  brak danych
 Rejestracja kota rasowego  30zł  0zł – 20zł  10zł
 Rejestracja kota domowego  20zł  0zł – 20zł  10zł
 Rodowód 5-cio pokoleniowy  20zł  25zł – 40zł  20zł
 Rodowód powyżej 5 pokoleń  brak danych  40zł – 50zł  brak danych
 Dyplom  20zł  10zł – 30zł  brak danych
 Transfer  100zł  40zł – 100zł  20zł
 Nostryfikacja rodowodu  brak danych  20zł – 80zł  brak danych
 Przydomek hodowlany  150zł  160zł – 200zł  150zł

Jak widać istnieją podobieństwa oraz różnice, ale wybór (jaki by nie był) będzie wyborem dobrym, bowiem wszystkie stowarzyszenia w równym stopniu dbają o dobro kotów będących w hodowlach.

*) Ceny pobrane ze stron PZF, ICF oraz stron klubów zrzeszonych w FPL i uprzejmości www.web-graf.eu.
**) Przedział cenowy opłat we wszystkich klubach FPL.